Sklep internetowy B2B to recepta na efektywny handel między firmami
Klienci wolą kupować online - fakt czy mit? Badania dowodzą, że w taki sposób kształtuje się obecnie rzeczywistość. W związku z tym coraz większa liczba przedsiębiorców dostrzegając korzyści z wprowadzenia możliwości przeprowadzania transakcji w formie sprzedaży w sieci poszukują rozwiązań informatycznych wspierających ten proces. Są wśród nich również sprzedawcy hurtowi działający w sektorze B2B, którzy na co dzień realizują większe zamówienia dla swoich partnerów biznesowych. Okazuje się, że najlepszą receptą na ich sukces oraz wzajemne korzyści obu stron handlu jest skorzystanie z nowoczesnej platformy sprzedażowej B2B, która znacznie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, przyczynia się do automatyzacji zadań, a także stanowi szansę na zwiększenie przychodów. W jaki sposób sklep internetowy B2B może pomóc w osiągnięciu sukcesu? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej w tym temacie.
Czym jest sklep B2B?
Oferując produkty dla klientów biznesowych dbałość o sprawność i liczbę transakcji nie jest jedynym istotnym elementem. Ogromne znaczenie odgrywają relacje i w związku z tym wielu handlowców przyzwyczajonych jest do realizacji tradycyjnego procesu sprzedaży w formie stacjonarnej uzupełnianej rozmowami telefonicznymi. Przy zwiększającym się gronie klientów chęć poświęcenia równego czasu każdemu z nich może stanowić niemałe wyzwanie. Z tego właśnie powodu przedsiębiorstwa decydują się na automatyzację procesu składania i obsługi zamówień poprzez stworzenie sklepu internetowego B2B.
Własny sklep B2B w formie internetowej pozwala na:
- dostęp kontrahentów do oferty, procesu zakupowego i wiedzy o zamówieniach 24/7 z każdego miejsca na świecie,
- atrakcyjne prezentowanie produktów dla klientów biznesowych,
- gromadzenie danych o sprzedaży B2B i analizy usprawniające działalność,
- automatyzację sprzedaży poprzez integrację z systemem ERP,
- udostępnienie kontrahentom panelu klienta,
- marketingową optymalizację procesu zakupowego.
Wiesz już czym jest sklep B2B? Przejdźmy do jego możliwości w zakresie wsparcia procesu sprzedaży B2B.
Osiągnij sukces w sprzedaży hurtowej – zamów sklep B2B.
Testuj za darmo przez cały miesiąc. Bez zobowiązań. Bez karty kredytowej.
Własny sklep B2B, czyli skuteczna sprzedaż B2B na odległość
Inwestując w sklep internetowy dla klientów biznesowych zwiększasz możliwości swoich handlowców i znacznie zmniejszasz koszty przechowywania produktów. Jakie możliwości platformy B2B przyczyniają się do tego?
Po pierwsze platforma sklepu B2B staje się bezpośrednim miejscem dokonywania zakupów. Ograniczona zostaje część działań wykonywanych przez przedstawicieli handlowych, a automatyzacja sprzedaży w zakresie oferty produktowej i zamówień sprawia, że są oni w stanie poświęcić czas na ważniejsze obowiązki - budowanie relacji z kontrahentami.
Aktualna oferta oraz spersonalizowane ceny i rabaty przedstawiane są w oprogramowaniu sklepu B2B, który dostępny jest dla kontrahentów 24/7 poprzez urządzenie z dostępem do Internetu. Dzięki temu właściciel sklepu internetowego B2B oraz jego pracownicy nie muszą wykonywać licznych podróżny do klientów, czy też poprzez rozmowy telefoniczne informować ich o bieżącej ofercie, cenach, a także dostępności produktów. Kontrahent jest w stanie samodzielnie zamówić towar wtedy kiedy rzeczywiście go potrzebuje.
Taka zasada działania sklepu internetowego B2B powoduje, że ograniczone zostaje ryzyko marnowania produktów i ich zaleganie w magazynie. Kontrahent poprzez panel klienta w oprogramowaniu sklepu B2B składa swoje zamówienie, jest informowany o dostępności produktów, a także czasie oczekiwania na te, których obecnie nie ma na stanie. Unikasz niepotrzebnych nieporozumień, które bywają bardzo kosztowne.
Sklep internetowy B2B - proces zakupowy szybki jak nigdy
Panel klienta oraz atrakcyjnie ukazana oferta produktowa pozwalają na odpowiednią optymalizację procesu zakupowego. Kontrahent biznesowy jest w stanie korzystać z platformy B2B w taki sam sposób, w jaki na co dzień wykonuje w oprogramowaniu sklepu internetowego dla detalicznego handlu. Pod tym względem sklep B2C i B2B nie wiele się różnią, co stanowi niezwykłe uproszczenie dla klienta. System B2B ukazuje przejrzystą ofertę z niezbędnymi opisami i zdjęciami, które pomagają klientom dokonywać słusznych wyborów. Sklep dostępny dla kontrahentów 24/7 uzupełniony jest również w szybką wyszukiwarkę, która wspiera poszukiwanie konkretnych produktów i znacznie przyśpiesza działanie w e-commerce B2B. Sprawnie znalezione produkty Twój kontrahent zamówi natomiast samodzielnie z wykorzystanie opcji koszyka w platformie B2B. Nie będzie musiał się z Tobą bezpośrednio kontaktować, co oszczędzi Wasz czas.
Możliwości w sklepie B2B - sprawna obsługa zamówień
Własny sklep B2B jest bardzo pomocny przy realizowaniu wielu zamówień. Znacznie usprawnia on pracę handlowców, którzy nie muszą wykonywać dziesiątek telefonów do wielu klientów i prowadzić negocjacji handlowych za pomocą maili. Wdrożenie systemu B2B zmniejsza czas realizacji zamówienia, które wymaga w takim podejściu mniejszych nakładów pracy człowieka. Założenie sklepu B2B wpływa równie na relacje z kontrahentami, ponieważ eliminowane jest ryzyko pomyłki, a sam klient nie musi oczekiwać na informacje o statusie swojego zamówienia. To, że sklep dostępny dla kontrahentów jest 24/7 sprawia, że są w stanie samodzielnie weryfikować wszystko to, co dzieje z ich zamówieniami, a jedynym obowiązkiem właściciela jest aktualizacja sklepu internetowego B2B w odniesieniu do statusu zamówienia.
Osiągnij sukces w sprzedaży hurtowej – zamów sklep B2B.
Testuj za darmo przez cały miesiąc. Bez zobowiązań. Bez karty kredytowej.
Założenie sklepu B2B – celem zwiększenie sprzedaży
Zalety wymienione wyżej pozwalają zwiększyć sprzedaż, bowiem usprawniają proces przeprowadzania transakcji i pozwalają na realizację większej liczby zamówień. Jednak to nie wszystkie zalety założenia sklepu B2B, które mają wpływ na osiągnięcie lepszych efektów. Platforma B2B e-commerce to przede wszystkim doskonałe źródło informacji – zarówno dla nas, jak i dla klienta. Nam daje bowiem informacje o potrzebach kontrahenta, a jemu – wiedzę o produktach, ich dostępności, cenach oraz wszystkich interesujących go kwestiach. Co więcej, dzięki swojej mobilności, daje komfort składania zamówień – niezależnie od miejsca, w jakim znajduje się klient. Podobnie jest z obsługą zamówień – pracownik nie musi cały czas siedzieć przy komputerze, bowiem obsługa zamówień odbywać się może przy wykorzystaniu telefonu lub tabletu.
Rozbudowany sklep internetowy B2B to platforma dostępna dla pracowników i klientów całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Co to oznacza w praktyce? Kontrahenci, z którymi współpracujemy, mogą składać zamówienia również poza godzinami pracy biura, co ma ogromne znaczenie dla efektów sprzedaży. Biznes rozwija się bowiem cały czas, a stała oferta przygotowana dla klienta, jest dla niego dostępna w każdej chwili. Również wtedy, gdy potrzebuje on złożyć zamówienie nagle, z niezależnych od niego przyczyn.
Wdrożenie sklepu B2B zintegrowanego z ERP
Przydatność platformy jest tym większa, że można zintegrować ją z programem handlowo-magazynowym, dzięki czemu klient otrzymuje również informacje o swoim limicie kupieckim i fakturach, a my jesteśmy w stanie przygotować dla niego w pełni indywidualną ofertę. Integracja z systemem sklepu sprawia, że z programu ERP przekazywane są informacje o produktach, ich stanach magazynowych i fakturach. Przepływ danych odbywa się dwustronnie, co sprawia, że z e-commerce B2B do ERP trafiają dane o zamówieniach dokonywanych we wdrożonym sklepie B2B. Chcesz wiedzieć jakie integracje z systemem sklepu są dostępne? Zobacz naszą listę integracji.
Platforma sprzedażowa B2B wzmacniająca cross-selling
Własny sklep B2B umożliwia również sprawne korzystanie z techniki marketingowej, zwanej cross-sellingiem. Dzięki niej możemy zaproponować klientowi skorzystanie z innych produktów, które mogą przydać mu się w przyszłości. Są one proponowane w oparciu o dotychczasowe wybory klienta, np. kiedy zakupił on dużą liczbę drukarek dla swojej firmy, otrzyma informację o dostępności tuszów i tonerów, które również znajdują się w naszej ofercie. Dzięki temu istnieje większa szansa, że zaopatrzy się w nie u nas, a nie skorzysta z oferty innej firmy w przyszłości. Pozwoli Ci to na rozwój sklepu B2B nie tylko w kontekście technicznym, ale również ofertowym - być może dostrzeżesz potencjał na wprowadzenie nowego produktu?
Specyfika sklepu B2B - większa sprzedaż i oszczędności
Jak widać wdrożenie specjalnej platformy sprzedażowej może mieć duży wpływ na osiągane obroty. Założyć sklep B2B warto również ze względu na oszczędność czasu oraz pieniędzy. W jaki sposób? Realizacja procesów biznesowych w sklepie internetowym przyczynia się do automatyzacji działań i ich uporządkowania. Dzięki platformie B2B wprowadzisz w swoim przedsiębiorstwie jednolite zasady sprzedaży i ułatwisz pracę handlowców, którzy będą mogli skupić się na udoskonalania oferty oraz zadbać o wyższy standard obsługi klienta. Prostota interfejsu systemu B2B powinna natomiast sprawiać, że klienci z łatwością odnajdą się w nowym narzędziu i niekonieczne będzie długotrwałe wdrażanie i nauka zasad działania sklepu internetowego B2B.
Koszt założenia sklepu B2B - ile to kosztuje?
Własny sklep B2B nie musi być kosztowną inwestycją. W przypadku gotowych sklepów internetowych dla klientów biznesowych bez indywidualnych i niestandardowych wymagań można spodziewać się przystępnych cen wynajmu oraz zakupu. Żeby poznać koszt wdrożenia sklepu B2B Automico B2B zapoznaj się z naszymi cennikami wynajmu oraz zakupu. Przewagą naszej platformy sklepu B2B jest zdecydowanie jest skalowalność. W naszej ofercie znajdziesz 3 zróżnicowane cenowo pakiety, a dodatkowo możliwy będzie rozwój sklepu B2B poprzez przejście na dedykowane oprogramowanie sklepu internetowego B2B.
Założenie sklepu internetowego B2B kluczem do sukcesu
Platforma sprzedażowa to wsparcie technologiczne dla każdego biznesu, który funkcjonuje w sektorze B2B. Założenie sklepu internetowego w działalności hurtowej jest dzisiaj kluczowym rozwiązaniem, którego wprowadzenie do firmy znacznie zwiększy szansę w wyścigu o pozycję lidera rynku. To również recepta na marazm i wyniki sprzedaży, które nie spełniają oczekiwań przedsiębiorcy. Korzyści jakie niesie wdrożenie sklepu B2B jest wiele, dlatego koszt inwestycji zwraca się w tym przypadku bardzo szybko.
Szukasz większego systemu B2B? Masz niestandardowe wymagania determinujące konieczność rozbudowanego sklepu internetowego B2B? Chcesz zintegrować sklep B2B z dużym systemem ER, którego nie ma na naszej liście? Sprawdź system Aura Business. – elastyczne rozwiązanie dedykowane dla klientów, którzy oczekują więcej w zakresie usprawniania procesu sprzedaży B2B.
Polecamy również inne materiały o optymalizacji procesów biznesowych w sklepie internetowym:
- Różnice między B2B a B2C w kontekście w procesu sprzedaży
- Jak zintegrować sklep B2B z systemem ERP?
- Wdrożenie sklepu internetowego B2B
- Rozwój sklepu B2B - sam zakup platformy B2B nie wystarczy
Osiągnij sukces w sprzedaży hurtowej – zamów sklep B2B.
Testuj za darmo przez cały miesiąc. Bez zobowiązań. Bez karty kredytowej.